beczki_2014_PMT

Śledź na Szerokiej

Tradycyjnie już w ostatnią sobotę wakacji główny trakt handlowy toruńskiej starówki będzie obchodził swoje święto. Huczne obchody VII Święta Ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi już 29 sierpnia.

- Główną atrakcją VII Święta Ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi – jak co roku – będzie Turniej Toczenia Beczek ze Śledziami nawiązujący do nadanego Toruniowi w 1537 roku przez króla Zygmunta Starego przywileju składu śledzi i soli. Zaproszenia do udziału w tym wyjątkowym turnieju wystosowano do kilkunastu polskich miastmówi p.o. dyrektora Biura Toruńskiego Centrum Miasta Maja Nakonowska.

W szranki z toruńską reprezentacją w tym roku stanie osiem drużyn: z Kalisza, Szczecina, Kołobrzegu, Chełmna, Inowrocławia, Sandomierza, Gniezna i Golubia-Dobrzynia. Zawodnicy będą toczyli beczki po wydzielonym torze na odcinku ok. 100 m po pochyłości ulicy Królowej Jadwigi na odcinku od Wielkich Garbar do Rynku Nowomiejskiego. Turniej rozpocznie się o godz. 11.30 prezentacją drużyn. Po niej nastąpi zasadnicza i najbardziej widowiskowa część turnieju – wyścigi. Kulminacyjnym punktem będzie wręczenie nagród zmagającym się w turnieju drużynom, które nastąpi ok. godz. 15.00.

Drużyny walczą o statuetkę Złotego Śledzia. Jednak nawet przegrani nie wyjadą z Torunia z pustymi rękoma. Dla wszystkich uczestników turnieju nagrody ufundowała toruńska hala Makro Cash&Carry oraz Super-Pharm.

- Turniej Toczenia Beczek ze Śledziami, podobnie jak w latach poprzednich, zyska wyjątkową historyczną oprawę, o którą zadbają aktorzy Teatru Impresaryjnego „Afisz” oraz formacja Sarmackie Dziedzictwo z Bydgoszczyzdradza Maja Nakonowska.

Tradycyjnie nie zabraknie innych atrakcji. W tym roku będzie to prezentacja działalności organizacji pozarządowych (stoiska promocyjno-informacyjne, warsztaty): Fundacja Feniks, Fundacja Pomocy Samotnym Matkom, Stowarzyszenie na Rzecz Samodoskonalenia i Zrównoważonego Rozwoju „Extra Team”, Fundacja Światło, Fundacja You Have It, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, PTTK Oddział Miejski w Toruniu.

Będą nawiązujące do turnieju konkursy z nagrodami dla publiczności. Na styku Starego i Nowego Miasta zostanie zrekonstruowana granica, której strzec będą rycerze. Dla najmłodszych uczestników święta w sąsiedztwie Piernikarki Toruńskiej Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” przygotowało warsztaty plastyczne i malowanie twarzy.

Pierwsze święto głównego traktu starówki – ciągu ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi Urząd Miasta Torunia – za pośrednictwem Biura Toruńskiego Centrum Miasta – zorganizował 8 sierpnia 2009 r. Było ono połączone z uroczystym otwarciem ulicy po renowacji jej nawierzchni.