chełmno

Złoty Śledź dla Chełmna

IV Turniej Toczenia Beczek ze Śledziami za nami! Był to główny i zarazem najbardziej widowiskowy punkt programu VII Święta Ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi, które odbyło się w sobotę 29 sierpnia br.

Do udziału w tej wyjątkowej konkurencji, nawiązującej do przyznanego Toruniowi w roku 1537 przez króla Zygmunta Starego przywileju składu śledzi i soli, zaproszono kilka polskich miast. Wyzwanie Torunia podjęły i w turniejowe szranki stanęły drużyny z Kalisza, Kołobrzegu, Inowrocławia, Chełmna i zwycięzcy trzech poprzednich edycji turnieju – przedstawiciele Sandomierza.

Punktualnie o godz. 11.30 wszystkie drużyny spotkały się u zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Wielkie Garbary, gdzie licznie zgromadzonej publiczności zostali przedstawieni uczestnicy turnieju. Prezentacja miała bardzo oryginalny charakter. Prowadzący turniej Jacek Pietruski o każdej z drużyn ułożył piosnkę nawiązującą do legendy dotyczącej ich miasta. Piosenka była wykonywana przy akompaniamencie niezwykłego duetu zakonnych muzyków: kontrabasisty i organisty. Odbyło się również losowanie numerów startowych, po czym zawodnicy zapoznali się torem wykonując próbne toczenia.

Turniejowe zmagania rozpoczęły się punktualnie w samo południe. Rywalizacja była bardzo zacięta, a zawodnicy walczyli z ogromnym poświęceniem. Wszyscy występowali w stylizowanych strojach, które zgodnie z duchem epoki były długie i obszerne, co niektórym skutecznie utrudniało bieg. Kilka wyścigów zakończyło się spektakularnymi upadkami walczących z poświęceniem zawodników.

Po emocjonujących kilkunastu wyścigach wyższość drużyny chełmińskiej musieli uznać niepokonani do tej pory przedstawiciele Sandomierza. Statuetka Złotego Śledzia trafiła w ręce walczących zaciekle zawodników z Chełmna. Na drugim stopniu podium stanęła drużyna sandomierska, a najniższe przypadło w udziale debiutującej w toruńskim turnieju drużynie z Inowrocławia.

Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Andrzej Rakowicz wręczył zwycięzcom turnieju statuetkę Złotego Śledzia oraz pamiątkową ceramiczną panoramę toruńską. Oprócz panoram każda z drużyn obdarowana została koszami smakowitych wiktuałów ufundowanych przez firmę MAKRO oraz zestawami upominków, których sponsorem była drogeria Super Pharm. Wręczenie nagród zakończono wykonaniem pamiątkowego zdjęcia uczestników i organizatorów tego niecodziennego turnieju.

Ale Święto Ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi to nie tylko turniej. Było mnóstwo konkursów z nagrodami dla widzów turnieju, w tym tradycyjne przeciąganie liny. Na granicy między Starym a Nowym Miastem stanął pilnowany przez średniowiecznego urzędnika szlaban, przez który musiał przejść każdy, kto przekraczał tę historyczną granicę między miastami.

Z myślą o najmłodszych uczestnikach święta wychowawcy z Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” przygotowali warsztaty edukacyjno-plastyczne oraz zdobili dziecięce twarze wesołymi kolorowymi malunkami.

Podczas Święta swą działalność prezentowały zaproszone organizacje pozarządowe działające m.in. na rzecz mieszkańców zespołu staromiejskiego: Fundacja Pomocy Samotnym Matkom, Stowarzyszenie na Rzecz Samodoskonalenia i Zrównoważonego Rozwoju „Extra Team”, Fundacja Światło, Fundacja You Have It, PTTK Oddział Miejski w Toruniu, Polski Związek Niewidomych, Polskie Stowarzyszenie „Amazonki” i „JESTEM” Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Osobom Potrzebującym Wsparcia.

Organizatorem IV Turnieju Toczenia Beczek ze Śledziami oraz VII Święta Ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi było Biuro Toruńskiego Centrum Miasta.