swieta_fota

Świąteczny Toruń

Prawdziwy Święty Mikołaj z Laponii, słodkie upominki i spektakl teatralny dla najmłodszych, warsztaty artystyczne i koncerty kolęd przy toruńskiej szopce, sylwestrowa zabawa z polską i zagraniczną muzyką rozrywkową, akustyczny koncert znanej polskiej rodziny Cugowskich podczas Prezydenckiej Gali Noworocznej i barwna parada Orszaku Trzech Króli — to tylko niektóre z bogatej oferty wydarzeń, które w okresie świąteczno-noworocznym czekają na mieszkańców Torunia.

-Świętowanie rozpoczynamy już praktycznie 5 grudnia prezentacją sali koncertowo-kongresowej na Jordankach. Następnie czeka nas bieg św. Mikołajów, coroczny kiermasz świąteczny na rynku, miejska wigilia, Sylwester i wiele innych wydarzeń – wylicza prezydent Torunia Michał Zaleski. – A wszystko to w pięknej oprawie świątecznej iluminacji, która rozbłyśnie 6 grudnia.

Koniec starego i początek nowego roku obfitują w różnego typu wydarzenia, w których warto wziąć udział mimo chłodu za oknem. Niezwykle ciekawie zapowiada się Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Staromiejskim, który już 11 grudnia zacznie wprowadzać nas w atmosferę magicznych świąt. W ramach oprawy artystycznej jarmarku nie zabraknie warsztatów tworzenia ozdób choinkowych, stroików i kart świątecznych, a także związanych z bożonarodzeniową tematyką gier i zabaw dla najmłodszych. Mowa tu chociażby o konkursie na najdłuższy łańcuch choinkowy, poszukiwaniu pierwszej gwiazdki na Rynku Staromiejskim czy Wielkim Slalomie Świątecznym. Podczas warsztatów artystyczno-edukacyjnych uczestnicy będą mogli samodzielnie przygotować ozdoby świąteczne, a także prezenty, które osłodzą im chłodne grudniowe dni.

Dla odwiedzających jarmark atrakcją będą tradycje kulinarne z różnych krajów i motywy białych świąt w znanych i mniej znanych kulturach, omawiane podczas wspólnego pieczenia pierników. Z całą pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Będzie to dobry wstęp do tegorocznego spotkania wigilijnego dla mieszkańców Torunia, które odbędzie się na Rynku Nowomiejskim 19 grudnia w godzinach od godziny 16.00 do godziny 18.00. Dzięki wspólnym staraniom Urzędu Miasta Torunia i Konsula Honorowego Republiki Finlandii Tadeusza Pająka uczestników wieczerzy odwiedzi najprawdziwszy Święty Mikołaj, który przybędzie do grodu Kopernika prosto z Laponii.

- Dla najmłodszych mieszkańców Torunia spotkanie z prawdziwym Świętym Mikołajem to wydarzenie niezwykłe. Dzieci zostaną obdarowane słodkościami i będą mogły upamiętnić wizytę wspólnym zdjęciem, a także – co ważniejsze – poprosić Świętego o wymarzone prezenty, które chciałyby znaleźć pod świąteczną choinkądodaje Krystian Kubjaczyk, Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

- Dla najmłodszych przygotowano symboliczne paczki ze słodyczami, a także ciekawe konkursy i warsztaty świąteczne, podczas których będzie można wykonać oryginalne ozdoby choinkowe czy własnoręcznie przygotować karty bożonarodzeniowe. Po skończonej pracy można będzie przejechać się świąteczną elektryczną kolejką czy pobawić wraz z Teatrem Objazdowym „Pomarańczowy Cylinder”wylicza p.o. dyrektora Biura Toruńskiego Centrum Miasta Maja Nakonowska. Starsi będą mieli okazję zgłębić tajniki wypieku pierników i przygotowywania typowych świątecznych potraw w towarzystwie toruńskich kucharzy. Nie zabraknie świątecznego poczęstunku, wspólnego śpiewania kolęd – nagradzanego pięknymi choinkami – i tradycyjnych, świątecznych życzeń.

Wsparcie plenerowej Wigilii Miejskiej na Rynku Nowomiejskim zadeklarowało kilkunastu toruńskich sponsorów. Finansowo wsparli przedsięwzięcie: „Geofizyka Toruń” S.A., EDF Toruń S.A., Firma Handlowo – Produkcyjna „Lux”, Nord Partner sp. z o. o., Infocomp sp. z o.o., Optiguard sp. z o.o.; Krajowa Spółka Cukrowa S. A., Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Budowlane Bud-Tech sp. z o.o. i Konsul Honorowy Peru dr Stanisław Rakowicz. Natomiast pomoc rzeczową przekazały firmy: Bresse Pol sp. z o.o. – operator sklepów sieci handlowej POLO Market, Fundacja „Bank Żywności” w Toruniu, „Nova Trading” S.A., Super-Pharm Poland Sp. o.o., Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A., Elana-Energetyka sp. z o.o., RUG RIELLO Urządzenia Grzewcze S.A., Toruńskie Zakłady Graficzne „Zapolex” Sp. z o.o., Fabryka Cukiernicza „KOPERNIK” S.A., Usługi Sprzętowo-Transportowe REMIKOP, Carrefour, Arpol Motor Company Sp. z o.o. a także Cukiernia Lenkiewicz, Cukiernia „Sowa”, Hotel Karczma „Spichrz” oraz Pierogarnia „Stary Toruń”.

W organizację Wigilii Miejskiej zaangażowane są również miejskie jednostki: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o., Straż Miejska, „Targi Toruńskie” sp. z o.o., a także Miejski Zarząd Dróg i Wydział Gospodarki Komunalnej.

Pomocą przy rozdawaniu paczek służyć będą skauci z Kręgu Wędrowników Św. Wojciecha Sieci Samodzielnych Zastępów „PuSzcza”, natomiast Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Fundacja „Bank Żywności w Toruniu” wspólnie z uczestnikami Klubu Integracji Społecznej serwować będą świąteczne łazanki z makiem.

Wigilia Miejska zainauguruje coroczny cykl „Kolędowania przy szopce”, który potrwa do 6 stycznia 2016 roku. Będzie to zachęta nie tylko do słuchania, ale także wspólnego śpiewania znanych wszystkim kolęd.

Kulturalne wydarzenia starego roku w Toruniu 31 grudnia zakończy tradycyjny, plenerowy Sylwester Miejski na Rynku Staromiejskim. Wzorem lat ubiegłych na scenie zagoszczą zespoły, które umilą wszystkim przybyłym muzyczną zabawę. Początek już o godzinie 22.30. Jako pierwszy w sylwestrową muzyczną atmosferę wprowadzi publiczność zespół „Hands up!”. Grupa zaprezentuje wiązankę rockowych, tanecznych utworów, wśród których publiczność będzie miała okazję przypomnieć sobie znane i lubiane hity lat 80. i 90. 1,5-godzinne widowisko wypełnione przebojami polskiej i zagranicznej muzyki sprzed lat sprawi, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.

- Podczas koncertu wykonywanego w pełni na żywo przez 7-osobowy zespół nie zabraknie muzyki latynoskiej, disco, pop oraz rocka. Dzięki wspaniałym tancerkom ten wieczór będzie nie tylko muzyczny, ale też tanecznyzapewnia Krystian Kubjaczyk.

O północy nie zabraknie zwyczajowych życzeń Prezydenta Miasta Torunia i tak lubianych sylwestrowych fajerwerków. Bezpośrednio po symbolicznym przywitaniu Nowego Roku swój koncert rozpocznie „Formacja Nieżywych Schabuff” – rockowo-popowa grupa powstała w pierwszej połowie lat 80., będąca laureatem wielu ogólnopolskich nagród muzycznych i zdobywcą Złotych Płyt.

Muzyczna sylwestrowa noc na scenie plenerowej usytuowanej na Rynku Staromiejskim zakończy się o godzinie 1.30. Wszystkim zainteresowanym uczestnictwem w sylwestrowym wieczorze na Rynku Staromiejskim przypominamy, iż jest on organizowany w trybie imprezy masowej: wiąże się to z zakazem wnoszenia na teren wydarzenia fajerwerków i napojów alkoholowych.

Nowy Rok w Toruniu przywitamy tradycyjnym Prezydenckim Koncertem Noworocznym, który 1 stycznia 2016 roku o godzinie 18.00 odbędzie się w nowym miejscu – w sali koncertowej CKK Jordanki. Na scenie prawdziwa gratka – popularna, znana i lubiana rodzina Cugowskich. Podczas koncertu usłyszymy akustyczne aranżacje „Braci” z gościnnym udziałem Krzysztofa Cugowskiego. W ten wyjątkowy wieczór nie zabraknie uroczystego noworocznego toastu, a także – jak co roku – ogłoszenia nominacji do Piernikowej Alei Gwiazd 2016 oraz przedstawienia sylwetek laureatów medali „Thorunium” wraz z wręczeniem medali przez Prezydenta Miasta Torunia.

Zamknięciem bloku świąteczno-noworocznych wydarzeń będzie Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia 2016 roku przejdzie z Rynku Staromiejskiego na Rynek Nowomiejski między godzinami 14.30 a 17.00. Świąteczna parada składać się będzie z trzech kolorowych orszaków – Króla Kacpra, Melchiora i Baltazara, trzech orkiestr dętych, grup rekonstrukcyjnych i śpiewających aniołów. Na najmłodszych czekać będą królewskie korony i – na wzór hiszpański – słodkości.

Orszak Europejski Króla Kacpra, Orszak Azjatycki Króla Melchiora oraz Orszak Afrykański Króla Baltazara wzbogacą grupy dziecięce z toruńskich szkół, Młodzieżowego Domu Kultury i Domu Harcerza. Nie zabraknie ponadto trzech orkiestr dętych, chorążych z flagami, husarii i rycerstwa. Finałem Orszaku Trzech Króli, już na Rynku Nowomiejskim, będzie wyjątkowy koncert Joszko Brody z 25-osobową grupą dziecięcą, „Dzieci z Brodą”.

Organizatorami cyklu świąteczno-noworocznych wydarzeń w Toruniu są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.