Święta ulic

Święta ulic to plenerowe imprezy mające na celu integrację mieszkańców staromiejskich ulic i kwartałów oraz działających w tej przestrzeni przedsiębiorców, stanowiące jednocześnie oryginalną i atrakcyjną propozycję dla turystów odwiedzających Toruń. W ich organizację zaangażowanych jest zwykle wiele osób i instytucji, artyści, lokalne media, a także organizacje i stowarzyszenia społeczne. Wszystkie święta wspiera organizacyjnie i finansowo Biuro Toruńskiego Centrum Miasta. Swoje święta obchodziły: Most Pauliński, Przedzamcze, Podmurna, Łazienna, Szewska, Szeroka i Królowej Jadwigi, Św. Jakuba oraz Krzywa Wieża. Wszystkie cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i turystów.

 

Terminy świąt ulic w 2015 roku:
Most Pauliński – 7 czerwca
Pod Krzywą Wieżą – 15 sierpnia
Szeroka i Królowej Jadwigi – 29 sierpnia
Przedzamcze – 26 września

 

Most Pauliński

Od 1995 roku  przedsiębiorcy z Mostu Paulińskiego organizują urodziny tej niezwykle urokliwej uliczki. Zawsze głównym punktem programu jest zwiedzanie z przewodnikiem na co dzień niedostępnych dla mieszkańców i turystów ruin gotyckiej przeprawy – Mostu Paulińskiego, występy trupy cyrkowej, muzyka na żywo oraz liczne konkursy i zabawy dla najmłodszych. Impreza odbywa się w pierwszą niedzielę czerwca.

 

Szeroka i Królowej Jadwigi

 

8 sierpnia 2009 r. BTCM zorganizowało uroczyste otwarcie deptaka po wymianie jego nawierzchni. Prezydent Miasta wraz z Prezesem firmy „Bielczyny” dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy informującej, czym są herby wmurowane w nawierzchnię ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi oraz symbolicznego wmurowania ostatniej kostki brukowej.

Po części oficjalnej Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki” przygotowało dla zgromadzonej publiczności pokaz średniowiecznych zabaw. Było toczenie beczek ze śledziami, do przeciągania sznura wisielczego włączyła się również zgromadzona licznie publiczność. Na zakończenie brać rycerska zrekonstruowała potyczkę pomiędzy drużynami Starego i Nowego Miasta. Wszyscy uczestnicy zabawy zostali poczęstowani kiełbasą, piwem Przeora i serem. Tak świętowano na najbardziej reprezentacyjnym trakcie Torunia po raz pierwszy.

Najbardziej reprezentacyjny trakt Starego Miasta świętuje od tej pory co roku. Zawsze głównym punktem programu tej wyjątkowej imprezy jest Turniej Toczenia Beczek ze Śledziami nawiązujący do przyznanego Toruniowi w 1537 roku przez króla Zygmunta Starego przywileju składu soli i śledzi. Od dwóch lat w turnieju uczestniczą zaproszone drużyny z miast o zbliżonej do Torunia przeszłości historycznej. Jak dotąd niepokonana jest drużyna z Królewskiego Miasta Sandomierza, która trzykrotnie wywalczyła statuetkę Złotego Śledzia.

 

Św. Jakuba

 

W roku 2010 po raz pierwszy świętowała ulica Św. Jakuba. Impreza zawierająca moc atrakcji oraz wydarzeń kulturalno-rozrywkowych dla turystów i mieszkańców odbyła się 25 lipca, a przygotowała ja Agencja GRA, która ma siedzibę przy tej urokliwej uliczce. Główną atrakcją święta był koncert późniejszego laureata Konkursu Chopinowskiego Pawła Wakarecego. Ulica świętowała jeszcze dwukrotnie: w roku 2011 i 2012.

 

Podmurna

 

Dwa dni, zazwyczaj był to ostatni weekend wakacji, trwało święto najdłuższej i jednej z najstarszych ulic Starówki – Podmurnej. Ta plenerowa impreza rokrocznie odbywała się w konwencji ulicznego karnawału. Skierowana była do mieszkańców Torunia, turystów, przyjezdnych oraz sympatyków miasta. Jej założeniem było łączenie elementów kulturalnych (m.in. teatry uliczne, wystawy, konkursy recytatorskie, pokazy taneczne), rozrywkowych (m.in. barwny korowód, występy muzyczne, nauka tańca czy rękodzieła), edukacyjnych (warsztaty i kiermasz hand made, poznawanie historii miasta, ulicy Podmurnej, etc.), przy czynnym uczestnictwie publiczności oraz zaproszonych gości ze świata kultury, nauki, polityki. Przez cały czas trwania imprezy wzdłuż całej ulicy Podmurnej prezentowali się rozmaici wystawcy, a przedsiębiorcy z ul. Podmurnej wydłużali czas pracy swoich sklepów i lokali gastronomicznych, czynnie biorąc udział w imprezie.

Celem organizatorów była promocja jednej z najdłuższych i najstarszych ulic Torunia oraz integracja lokalnej i miejskiej społeczności. Poza tym była to również dobra okazja do propagowania rodzinnego spędzania wolnego czasu.

Głównym punktem programu Święta był kiermasz rękodzieła i warsztaty hand-made. Organizatorzy w ten sposób chcieli spopularyzować tworzenie wszystkiego, co kojarzy się z hand-made’m, wyjść do wielu ludzi, którzy w dzisiejszej kulturze masowo-hipermarketowej zatracili wiarę we własne możliwości twórcze. Podczas warsztatów można było nauczyć się samodzielnego tworzenia biżuterii, torebek, zabawek, pasków etc.  Ostatnie święto odbyło się w roku 2012, a jego organizatorem było Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży WĘDKA im. Każdego Człowieka.

Więcej na stronie www.2swietopodmurnej.pl

 

Pod Krzywą Wieżą

 

27 września 2009 r. odbyło się I Święto Ulicy Pod Krzywą Wieżą. Jarmark i biesiada średniowieczna sprawiły, że jedna z najbardziej urokliwych uliczek, prowadząca do najbardziej rozpoznawalnego zabytku Torunia tętniła życiem.

Oprócz jarmarku rękodzieła, była strawa dla ciała – restauracja hotelu Bulwar raczyła przechodniów staropolskimi przekąskami, natomiast palarnia kawy Kona Coast Cafe zapraszała na świeżo paloną tradycyjnymi sposobami kawę. Poza tym organizatorzy przygotowali wspaniałe atrakcje dla najmłodszych – strzelanie z łuku, rzut toporem, rzut oszczepem, pokazy walk rycerskich, naukę tańców dworskich, warsztaty malarstwa oraz warsztaty rzeźby z masy solnej.

Atrakcją wieczoru było, wystawione na zakończenie imprezy, widowisko plenerowe – misterium „Pestis” przedstawiające losy mieszkańców Torunia, których w XVII i XVIII wieku zdziesiątkowała epidemia dżumy.

Kolejne dwie imprezy Pod Krzywą Wieżą również połączone były z jarmarkiem, a całość utrzymano w duchu średniowiecznych tradycji toruńskich. Wzdłuż ulicy Pod Krzywą Wieżą prezentowali się lokalni rzemieślnicy wraz ze swoimi wyrobami, m.in. ceramiką, bursztynem, biżuterią, ikonami. Ponadto w ramach święta organizatorzy, którymi rokrocznie było Centrum „Adiutor” i Radio PiK oraz Biuro Toruńskiego Centrum Miasta, przygotowali następujące atrakcje:

  • symultanę szachową;
  • pokazy walk rycerskich oraz konkursy rycerskie;
  • pokazy oraz naukę średniowiecznych tańców dworskich;
  • strzelanie z łuku;
  • kącik zabaw średniowiecznych dla dzieci;
  • ciepły poczęstunek;
  • zabawy i konkursy plebejskie dla dzieci i dorosłych w pobliskim parku.

Od 2014 roku wydarzenie organizuje Toruńska Agenda Kulturalna.

Przedzamcze
Od wielu lat w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w trzecią sobotę września Fundacja Odnowy Zabytków Torunia im. J. Remera przy współudziale m.in. Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, Młodzieżowego Domu Kultury i innych organizacji oraz firm skupionych wokół ulicy Przedzamcze organizowała Święto Ulicy Przedzamcze. Miejscem realizacji projektu jest zawsze ulica Przedzamcze, ruiny zamku krzyżackiego oraz dwie fosy. W fosie zwanej „Stawem Komtura” rozgrywane są mecze piłki nożnej, natomiast w Fosie Zachodniej – obok ruin zamku krzyżackiego organizowane są gry i zabawy dla dzieci oraz dorosłych m.in. turniej gry w bulle „Walka na kule o Fosę Zachodnią”, który rozegrano podczas święta w 2009 roku. Na Przedzamczu obecne są warsztaty terapii zajęciowej z regionu, które prezentują licznie odwiedzającym tego dnia Stare Miasto turystom i mieszkańcom swą bogatą ofertę rękodzieła. Ponadto zawsze udostępniane są zwiedzającym nieodpłatnie ruiny Zamku Krzyżackiego, w których odbywa się pokaz bicia monety oraz pokazy walk rycerskich. Stałym punktem programu każdego święta są występy zespołów muzycznych i wokalnych z MDK.

Od 2012 roku organizatorem Święta Ulicy Przedzamcze jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Toruniu.