podmurna_darek

wizerunek obszaru TCM

koncepcja zagospodarowania Placu Podominikańskiego

BTCM prowadziło prace zmierzające do kompleksowego zagospodarowania Placu Podominikańskiego. Wstępną koncepcję zagospodarowania placu uwzględniającą usytuowanie w tym miejscu makiety dotykowej Starego Miasta dla ociemniałych, przygotował artysta plastyk Jacek Nawrocki. Koncepcja została pozytywnie zaopiniowana zarówno przez Radę programową do spraw wdrażania Strategii rozwoju turystyki dla Torunia jak i Miejskiego Konserwatora Zabytków. I etap zagospodarowania placu zakończył się w 2012 roku. Na placu ustawiona została również makieta dotykowa Starego Miasta, którą wykonał artysta rzeźbiarz Maciej Jagodziński-Jagenmeer.

 

plac

 

 

szopka bożonarodzeniowa

Od lat BTCM odpowiedzialne jest za ustawienie i aranżację Szopki Bożonarodzeniowej. Z inicjatywy BTCM w Kęsowie koło Tucholi w październiku 2009 r. odbył się plener rzeźbiarski, w którym uczestniczyli artyści ludowi przygotowujący nowe figury do toruńskiej Szopki Bożonarodzeniowej. Plener gwarantował, że wszystkie figury zostaną wykonane w sposób jednorodny, dzięki czemu będą stanowić harmonijną całość. W plenerze udział wzięło 10 najwybitniejszych twórców ludowych z całej Polski – rzeźbiarze i dwie malarki. Ich dziełem jest 25 polichromowanych postaci naturalnej wielkości, odpowiednio zabezpieczonych i zakonserwowanych przed skutkami ekspozycji na wolnym powietrzu. Figury przedstawiające Matkę Boską, św. Józefa, Jezusa, Trzech Króli, pastuszków i gromadkę zwierząt zdobią wnętrze szopki, której aranżacją zajęło się Muzeum Etnograficzne. W roku 2010 wystrój szopki wzbogacono o słomiane gwiazdy i anioły.

 

szopka

 

 

iluminacja świąteczna Starego Miasta

Co roku z inicjatywy BTCM iluminacja obszaru Starego Miasta wzbogaca się o nowe elementy. W 2009 r. na ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi pojawiła się nowa iluminacja świąteczna, a na skwerze na Placu Rapackiego stanął drugi świetlisty anioł. Nowa przewieszka pojawiła się również na ulicy Św. Katarzyny, a dotychczasowe elementy iluminacji z deptaka przewieszone zostały m.in. na Aleję Solidarności. W 2010 r. BTCM sfinansowało nową iluminację choinki, która co roku pojawia się na Rynku Staromiejskim przy pomniku Mikołaja Kopernika. Nowe elementy iluminacji pojawiły się również na Alei Solidarności.

swieta_fota

 

aranżacje plastyczne na ul. Podmurnej

BTCM sukcesywnie stara się aranżować zaniedbane zakątki Starego Miasta. W roku 2009 na ścianie przy ul. Podmurnej 32 pojawił się sztych przedstawiający panoramę XVIII-wiecznego Torunia, natomiast we wnęce przy ul. Podmurnej 109 zasadzono zieleń, pomalowano stare drzwi oraz wstawiono ceramiczne rzeźby. Autorem aranżacji obu miejsc jest toruńska artystka Iwona Liegmann, natomiast rzeźby wykonał artysta-rzeźbiarz Dariusz Przewęźlikowski.

 

DSC00864

 

letnie koncerty młodych muzyków przy pomniku Filutka

Od kilku lat Biuro Toruńskiego Centrum Miasta zachęca młodych muzyków – uczniów średnich i wyższych szkół muzycznych do koncertowania przy pomniku Filutka. Dzięki nim w sezonie letnim codziennie przez ok. godzinę można posłuchać standardów muzyki klasycznej i rozrywkowej.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA