Starówkowy bookcrossing

Rysunekbrama 6Biuro Toruńskiego Centrum Miasta postanowiło przenieść na grunt toruński ideę swobodnej wymiany książek oraz czytelnictwa. W tym celu zainicjowało akcję pn. Staromiejski bookcrossing. W kilku staromiejskich restauracjach i kawiarniach ustawione zostaną charakterystyczne regały i półki wypełnione książkami i czasopismami. Będą z nich mogli korzystać klienci podczas wizyty w lokalu lub zabrać wybraną książkę do domu i zwrócić przy najbliższej wizycie w jednym z bookcrossingowych punktów.

Rok 2015 jest pierwszym, w którym Staromiejski bookcrossing będzie funkcjonował. Zaczyna od współpracy z 6 staromiejskimi przedsiębiorcami. Od najbliższego weekendu z literaturą spotkają klienci:

1. Hotelu Karczmy Spichrz, Mostowa 1;

2. Spaghetterii Pasta&Basta, Rynek Staromiejski 10;

3. Makaronerii, Most Pauliński 12;

4. Karczmy Gęsia Szyja, Podmurna 28;

5. Cukierni Sowa, Rynek Staromiejski 4;

6. Gessler Restauracji U Kucharzy, Rynek Staromiejski 21;

7. Pierogarni Stary Młyn, Łazienna 28/1;

8. Pierogarni Stary Toruń, Most Pauliński 2-10.

Biuro Toruńskiego Centrum Miasta – organizator akcji – w kolejnych latach będzie zabiegał o poszerzenie sieci tych społecznych wypożyczalni książek o kolejne punkty na toruńskiej starówce.

Książki na potrzeby akcji przekazały następujące firmy i instytucje:

  • Księgarnie MATRAS,
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu,
  • Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu,
  • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu,
  • oraz pracownicy Urzędu Miasta Torunia, wśród których przeprowadzono zbiórkę książek na potrzeby akcji.

Ponadto tomiki „Sonetów” Wiliama Szekspira na bookcrossingowe regały ufundowała Cukiernia „Sowa”, a dwie pozycje: „Toruńskie teatry świetlne, czyli kina, wytwórczość filmowa i miejscowe gwiazdy 1896-1939. O kulturze czasu wolnego dawnych torunian” i „Toruń jest…jaki? Wizja miasta zależy od Ciebie” przekazała ich autorka Pani Katarzyna Kluczwajd.

Na bookcrossingowych półkach oprócz oznakowanych specjalną pieczątką książek znajdzie się regulamin akcji dostępny w czterech wersjach językowych (polski, angielski, niemiecki i rosyjski) tak, by również odwiedzający Toruń turyści mogli zapoznać się z ideą akcji. Do każdej książki dołączona zostanie okolicznościowa zakładka. Na półkach dostępna będzie pocztówka ze zdjęciami bookcrossingowych punktów, którą każdy chętny będzie mógł zabrać na pamiątkę lub wysłać do znajomych.

Autorką i wykonawcą aranżacji plastycznej regałów i półek jest toruńska artystka Natasza Piskorska.

Staromiejski bookcrossing jest jednym z zadań przyjętego 11 marca br. Zarządzeniem Nr 53 Prezydenta Miasta Torunia „Programu działań społeczno-gospodarczych dla zespołu staromiejskiego w Toruniu” oraz przykładem dobrej współpracy Biura Toruńskiego Centrum Miasta ze staromiejskimi przedsiębiorcami.

 

Organizatorzy:

Sponsorzy: