OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Toruń ogrodem” również na starówce

Już po raz XVI mieszkańcy Torunia mogą wskazać najpiękniejsze ich zdaniem tereny zieleni w konkursie „Toruń Ogrodem”. Plebiscyt odbywa się od 15 lat i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców.

Konkurs Prezydenta Miasta Torunia „Toruń Ogrodem” organizuje Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział w Toruniu. Adresowany jest do wszystkich mieszkańców Torunia. Składa się z kilku kategorii:

1) tereny zieleni przy jednorodzinnych budynkach mieszkalnych eksponowane od strony ulicy,

2) tereny zieleni o powierzchni pow. 50 m2 przy wielorodzinnych budynkach mieszkalnych,

3) tereny zieleni o powierzchni pow. 50 m2 wokół obiektów użyteczności publicznej,

4) zieleń zespołu staromiejskiego – m.in. zieleń wokół budynków, zieleń letnich ogródków gastronomicznych, zieleń eksponowana na elewacjach, balkonach, tarasach, witrynach i inne elementy i formy zieleni,

5) działki ogrodnicze położone na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców

6) „Najpiękniejszy ogród Torunia” – Nagroda czytelników gazety „Tylko Toruń” – dla terenu zieleni wyłonionego w głosowaniu sms-owym.

Nowością jest kategoria zieleń zespołu staromiejskiego, w ramach której oceniana będzie zieleń wokół budynków oraz letnich ogródków gastronomicznych.

Podczas trwania XVI edycji plebiscytu każdy z mieszkańców będzie mógł zgłosić swoją zieloną enklawę do konkursu i powalczyć o cenne nagrody. W tym roku ich suma wynosi 9 tysięcy złotych.

Zgłoszenia należy składać w formie pisemnej na adres PZITS Oddział Toruń, ul. Piernikarska 4/1, 87-100 Toruń lub elektronicznej poprzez formularz konkursowy dostępny na oficjalnej stronie konkursu „Toruń Ogrodem” www.torunogrodem.pl w terminie do 30 czerwca 2015 r.

Do wypełnionej karty zgłoszeniowej należy dołączyć 5 zdjęć terenu zieleni w formie papierowej lub cyfrowej. Fotografie  powinny przedstawiać widok ogólny i najatrakcyjniejsze ujęcia zgłaszanego miejsca. Ponadto właściciel ogrodu musi wyrazić pisemną zgodę na udział, co wiąże się z akceptacją regulaminu dostępnego na oficjalnej stronie konkursu.

Zgłoszone tereny zieleni oceniane będą według następujących kryteriów:

  • architektura krajobrazu,
  • wkomponowanie terenu zieleni w otaczającą zabudowę,
  • kondycja roślinności,
  • sposób utrzymania świadczący o wykonywaniu niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych;
  • wrażenie ogólne.

Ogrody i tereny zielone oceniać będą mogli również Czytelnicy dwutygodnika „Tylko Toruń” – patrona medialnego akcji – w osobnym głosowaniu SMS.

Partnerem wydarzenia i jednocześnie fundatorem upominków w konkursie jest  sklep budowlany Leroy Merlin.